TÁJÉKOZTATÓ FÖLDI SZÚNYOGGYÉRÍTÉSRŐL!
Ezúton értesítjük a lakosságot, hogy városunk területén földi úton történő szúnyoggyérítés kerül elvégzésre.
A kezelés pontos időpontja: 2023. május 31. (szerda) napján, napnyugta utáni órákban.
Rossz idő esetén a védekezés 2023. június 1. (csütörtök), 2. (péntek)napján, ugyanebben az időben kerül elvégzésre.
Alkalmazott készítmény: Deltasect Plus 1,2 ULV szúnyogirtó szer.
A készítmény kijuttatott mennyisége (0,6 liter/hektár) kizárólag az érzékenyebb rovarokat pusztítja el, melegvérű állatokra, emberre nem veszélyes, hatóanyaga néhány óra alatt lebomlik.
A lakosság részére javasolt intézkedések:
A szabadban tárolt gyermekjátékokat, élelmiszereket, evőeszközöket, a szabadban szárított ruhákat, a kezelés napján javasolt összegyűjteni vagy letakarni. A kezelés idejére és az azt követő 1 órában javasolt az ablakokat, ajtókat zárva tartani. A kezelt területen termő zöldségeket, gyümölcsöket fogyasztás vagy feldolgozás előtt ajánlott megmosni. A kezelést végző gépkocsi közvetlen közelében tartózkodni nem szabad.
A szabadban, fedetlenül tárolt vízgyűjtő edényekben, a különböző tárgyakban megülő esővízben akár egy hét alatt is kifejlődhetnek a szúnyoglárvák. A szúnyogirtó kezelés kiegészítéseként ajánlott, hogy az ingatlantulajdonosok szüntessék meg, rendszeresen ürítsék vagy takarják le az épületek körüli kisebb, pangó vízgyülemeket.
Farkas Ferenc
polgármester
Elektromos és elektronikai hulladék számos különféle termékből keletkezhet. Ilyenek a kisebb-nagyobb háztartási berendezések, az informatikai és a távközlési eszközök, a világítóberendezések, valamint számos fogyasztási cikk, mint például a rádió, a televízió, a videokamera vagy a hifitorony. Ezek az eszközök több különböző anyagból készülnek, amelyek némelyike veszélyt jelent környezetünkre.
Minden elektromos és elektronikai eszköz több alapvető építőelemből épül fel: áramköri kártyákból, kábelekből és vezetékekből, égésgátló anyagokat tartalmazó műanyagokból, higanykapcsolókból, kijelző berendezésekből (például katódsugárcsövekből vagy folyadékkristályos kijelzőkből), akkumulátorokból és elemekből, fénykibocsátó eszközökből, kondenzátorokból stb. Ezekben az alkatrészekben néhány nehézfém (higany, ólom, kadmium, króm) és a halogénezett anyagok (CFC-k, PCB-k, PVC-k, brómozott égésgátló anyagok) jelenléte jelent környezeti szempontból problémát. Több ezek közül toxikus hatású lehet, és a környezetbe kerülve kockázatot jelenthet az emberek egészségére. Az ólom például idegrendszeri károsodást, szív- és érrendszeri megbetegedéseket és veseproblémákat eredményezhet. A kadmium ugyancsak befolyásolja a veseműködést, és agykárosodást is okozhat.
Az elektromos és az elektronikai hulladékok elkülönített gyűjtésével és begyűjtőhelyre szállításával a fogyasztók nagymértékben hozzájárulnak környezetünk megóvásához és a fenntartható fejlődés biztosításához.
Az elektronikai hulladékgyűjtés alkalmával minden valaha árammal működő elektronikai berendezés díjmentesen leadható.
A gyűjtőakció során hűtőszekrény csak motorral együtt kerül átvételre!
Képcsöves TV, monitor csak ép képcsővel, háztartásonként maximum 2 darab kerül átvételre.
Hiányos, szétszerelt berendezés nem kerül átvételre!
Jászapáti városban idén 2023. május 21-22. között adhatóak le díjmentesen az elektromos és elektronikai hulladékok a
Kossuth Lajos út 18. szám alatt (régi Bölcsőde udvara).
2023. május 21. (vasárnap) | 09:00 - 16:00-ig, |
2023. május 22. (hétfő) | 08:00 - 16:00-ig, |
Színész leszek!
címmel drámapedagógia tábort szervez az Együtt Mindannyiunkért Alapítvány Jászapáti Város Polgármesteri Hivatala támogatásával.
A tábor Pintér Szilvia, a Nemzeti Színház drámapedagógusa szakmai szervezésében és a SziluArt Társulat gyermekszínészeivel együttműködve valósulna meg. A pedagóguskar kiegészül még egy ének és egy tánctanárral is. A táborban lehetőség nyílik a két gyermekközösségnek egymással megismerkedni és egy közös produkció elejéig az egymástól való tanulással, színészi képességeiket fejleszteni.
Előzetes jelentkezés,a kitöltött jelentkezési lap leadásával történik
A tábor helyszíne:
Pájer Antal Művelődési Ház
Ideje: 2023. 08.13-20.
A tábor költsége a Jászapátin élő gyerekeknek: 20.000 Ft/fő
A tábor díja nem tartalmaz étkezés, szállás és egyéb ellátási költségeket.
A tábor főszervezője: Burik Bernadett, az EMIA Jászsági nagykövete
Bővebb információ és jelentkezési lap igénylése: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Várunk szeretettel minden kedves érdeklődő gyermeket!
MIÉRT KELL EGYÁLTALÁN BEJELENTENI A KUTAKAT?
Magyarország ivóvízellátása 95%-ban felszín alatti vízkészleteinkből történik. A vízkészletünk véges. Csak olyan mértékben szabad igénybe venni, hogy a vízkivétel és a vízutánpótlódás egyensúlya károsodás nélkül megmaradjon.
Ezt ma Magyarországon jelentősen veszélyezteti az engedély nélkül létesített és üzemeltetett kutak nagy száma. Egyes becslések szerint a kutak 80-90%-át építik vagy építették meg a szükséges engedélyek és nyilvántartásba vétel nélkül, vagy nem megfelelő módon.
Ezért született meg a kutak bejelentésének kötelezettségéről szóló törvény.
MINDEN KUTAT BE KELL JELENTENI ÉS ENGEDÉLYEZTETNI KELL?
Igen, minden hivatalosan meg nem szüntetett kutat be kell jelenteni. Azt is, amit nem használ a tulajdonos és lefedte, és az 1992. február 15-e előtt készült kutakat, azaz száz évvel ezelőtt ásott vagy fúrt kutakat is.
KINEK ÉS HOL KELL BEJELENTENEM A KUTAM?
A település jegyzőjénél az Önkormányzati Hivatalban (mint helyileg illetékes vízügyi hatóságnál) kell azt a kutat (vagy kutakat) bejelenteni, amely(ek)
1. magánszemélya tulajdonosa (magánszemély területén áll);
2. a telken vagy már van épület, vagy már bejelentették az építési szándékot a hatóságnak;
3. a kút csak talajvizet vagy parti szűrésű vízkészletet használ. Erről leginkább a kút mélysége árulkodik: ha 20 méternél nem mélyebb, akkor feltehetőleg csak talajvizet gyűjt a kút;
4. csak családi célt szolgál, (locsolás vagy ívóvíz);
5. kevesebb, mint évi 500 m3 vízkivétel(pl: kerti fúrt kút). Az 500 m3 /év mennyiség napi bontásban átlagosan 1,37 m3 /nap vízkivétel jelent. Ebbe a nyári hónapok alatti locsolás általában belefér.
A katasztrófavédelemnél (mint területileg illetékes vízügyi hatóságnál) kell bejelenteni azt a kutat (vagy kutakat) amelynek
1. tulajdonosa nem magánszemély;
2. magánszemélyé a kút, de használatából a tulajdonosnak bevétele van, pl: fóliasátras-, őstermelői tevékenység;
3. magánszemélyé a kút, de az évi vízkivétel több mint 500 m3.
4. vízbázisvédelmi területen áll.
Arról, hogy a kút milyen földrétegből gyűjti a vizet vagy vízbázisvédelmi területen áll a területileg illetékes vízügyi igazgatóságtól kérhető tájékoztató!
A területileg illetékes vízügyi igazgatóság
Jászapáti esetében
Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság
Székhelye: 5000 Szolnok, Boldog Sándor István Krt. 4.
Postai címe: 5002 Szolnok, Boldog Sándor István krt.4. Pf.: 63.
Központi telefonszám: Tel: 36-56-501-900, 36-56-423-422
Fax: 36-56-343-801, 36-56-501-951
Elektronikus levélcím: titkarsag kotivizig.hu
Honlap/web: www.kotivizig.hu/
MEDDIG KELL BEJELENTENEM A KUTAMAT?
2023. december 31-ig bírságmentes a bejelentés, utána már nemcsak az engedélyeztetési eljárás illetékét, hanem büntetést is kell fizetnie a bejelentőnek.
MI TÖRTÉNIK, HA NEM JELENTEM BE A KUTAM?
2024. január 1-től a be nem jelentett kutak után vízgazdálkodási bírságot szabhat ki a hatóság. Ennek összege magánszemély esetében akár 300.000 Ft., egyéb esetekben 1.000.000 Ft. is lehet.
Ezért kérjük, hogy az Önkormányzati Hivatalban, ügyfélfogadási időben minden látrányi kúttal rendelkező lakos mielőbb tegye meg a bejelentést!
MILYEN FORMANYOMTATVÁNYT KELL KITÖLTSEK, HA ELÉG A JEGYZŐNÉL BEJELENTEM A KUTAM?
Ásott kút esetén:
1. 1965. július 1- ig bárki, szabadon és engedély nélkül ásathatott kutat a saját telkén, ezért az 1965 előtt ásott kutakra üzemeltetési engedélyt kell kérni. (A formanyomtatvány IDE kattintva letölthető.)
2. 1965 és 1992. február 15. között a kút ásásához vízjogi létesítési engedélyt kellett (volna). kérni, ezért az ekkor ásott kutakra fennmaradási engedélyt ad a jegyző.
(A formanyomtatvány IDE kattintva letölthető.)
3. 1992. február 15. után ásott kutakra fennmaradási engedélyt kérhető.
(A formanyomtatvány IDE kattintva letölthető.)
Fúrt kút esetén:
1. a 1992. február 15. előtt fúrt kutakra üzemeltetési engedélyt kell kérni.
(A formanyomtatvány IDE kattintva letölthető.)
2. a 1992. február 15. után fúrt kutakra fennmaradási engedélyt kell kérni.
(A formanyomtatvány IDE kattintva letölthető.)
NEM SZERETNÉM TOVÁBB HASZNÁLNI A KUTAM, SŐT, MÁR BE IS TEMETTÜK, DE NINCS HIVATALOS PAPÍROM RÓLA. MOST MIT KELL TEGYEK?
Ilyen esetben megszüntetési engedélyt kell kérni. (A formanyomtatvány IDE kattintva letölthető.)
A fenti tájékoztató az 1995. évi LVII. törvény 29. § (7) alapján készült, mely szerint mentesül a vízgazdálkodási bírság megfizetése alól az a létesítő vagy üzemeltető, aki az egyes törvényeknek a polgárok biztonságát erősítő módosításáról szóló 2020. évi XXXI. törvény hatálybalépését megelőzően engedély nélkül vagy engedélytől eltérően létesített vagy üzemeltet felszín alatti vízkivételt biztosító vízilétesítményt, ha a vízjogi fennmaradási engedélyezési eljárást 2023. december 31-ig kérelmezi.
TOVÁBBI INFORMÁCIÓK A TÉMÁBAN AZ ALÁBI CÍMEKEN ÉRHETŐK EL:
https://katasztrofavedelem.hu///application/uploads/documents/2023-02/80847.pdf
https://www.katasztrofavedelem.hu/36287/szakmai-tajekoztatok
https://kormany.hu/hirek/egyszerusites-es-dijmentesseg-a-furt-kutaknal
Tisztelt jászapáti Lakosok!
Az előző évek tapasztalatai azt mutatják, hogy a lakosok jelentős része az orvosi ügyeletet keresi fel az ünnepek alatt a rendszeresen szedett gyógyszereik felíratása céljából. Ezen terhelt időszak alatt egyébként is megnő a betegforgalom ügyeleteinken, ezért különösen fontos, hogy az orvosi ügyeleten valóban csak a sürgős esetek kerüljenek ellátásra, és a háziorvosi kompetenciába tartozó feladatok háziorvosi rendelési időben kerüljenek elvégzésre a biztonságos betegellátás fenntarthatósága és a sürgősségi esetek zavartalan ellátása érdekében.
A rendszeresen gyógyszert szedő, krónikus megbetegedésben szenvedő lakosok ezt figyelembe véve szíveskedjenek időben felkeresni háziorvosukat gyógyszerfelírási szándékukkal, hogy a gyógyszerellátásuk folyamatos legyen az ünnepek alatt is. Természetesen az orvosi ügyeletben szolgálatot teljesítő ügyeletes orvos folyamatosan ellátja a panasszal érkező lakosokat. Kérjük, hogy a háziorvosi kompetenciába tartozó feladatok elvégzésével ne terheljék az ügyeleti csoport munkáját az ünnepi időszak alatt, hogy csak valóban az indokolt, sürgős ellátásokra tudjanak koncentrálni.
Segítő közreműködésüket köszönjük!
Országos Orvosi Ügyelet Nonprofit Kft.