A felnőtt lakosság egészségi állapotának felmérése
Cél: a felnőttek egészségi állapotának javítása
A Programban résztvevő személyek egészségi állapotának és az azt befolyásoló tényezőknek a meghatározása, elsősorban annak érdekében, hogy felismerhetővé, kiküszöbölhetővé tegyék az egészséget veszélyeztető hatásokat.
A tizennyolc éven aluli lakosság egészségi állapotának felmérése
Cél: a 0-18 éves lakosság egészségi állapotának javítása
A Programban résztvevő 18 éven aluli személyek egészségi állapotának és az azt befolyásoló tényezőknek a meghatározása a Védőnő és Gyermekorvos szoros együttműködésével.
Prevenciós rendelés
Cél: személyre szabott ellátás tervezése
A Prevenciós Rendeléseken a háziorvos megismeri a praxisába tartozó páciensek életmódjából fakadó kockázati tényezőket, esetleges kórállapotát, és ezek ismeretében segíti betegeit a megfelelő további ellátáshoz.
Döntéstámogató eszközként a háziorvos támaszkodik az Egészségi Állapot Felmérés előzetesen kiértékelt eredményeire.
Életmód tanácsadás
Cél: az egészséget szolgáló magatartás kialakításának segítése
Az Életmód Tanácsadás során az egészségügyi szakemberek célzott tanácsadást biztosítanak, a Prevenciós Rendelésen elkészített személyre szabott ellátási terv alapján, annak érdekében, hogy elősegítsék az életmód pozitív változtatását, s ez által csökkentsék vagy megszüntessék a felfedezett egészségügyi kockázatokat.
Az Életmód Tanácsadás témái közt szerepel a dohányzásról leszokás, a túlzott alkoholfogyasztás, a helytelen táplálkozás, a túlsúly csökkentése, a mindennapos stressz leküzdése, a testtartási problémákkal küzdő gyermekek számára gyógytorna-oktatás, illetve a baba-mama klubok.
Krónikus gondozás keretében nyújtott többletszolgáltatások
Cél: a kórállapotnak megfelelő, személyre szabott ellátás biztosítása
A Prevenciós Rendelésen a páciensek személyre szabott ellátási tervet kapnak, a folyamatosan háziorvosi gondozásban lévők pedig célzott többletszolgáltatásokban részesülnek. Ezek közé tartozik a segítségnyújtás alkoholfüggők számára, a táplálkozással kapcsolatos kórállapotok, illetve a cukorbetegség átfogó gondozása, gyógytorna és a szülő-gyermek klubok is.
Egészségfejlesztés közösségi színtereken
Cél: az egyéni és közösségi egészségmagatartás fejlesztése, az egészségtudatosság javítása, a lakosság aktív bevonása az egészséggel kapcsolatos tevékenységekbe.
A Program részét képezi különböző rendezvények szervezése a közösségi színtereken előre meghatározott, egészséghez kapcsolódó témakörökben.
A többletszolgáltatásokat nyújtó szakemberek:
népegészségügyi koordinátornépegészségügyi szakember
praxisközösségi nővér
dietetikus
gyógytornász
egészségpszichológus
A praxisközösségben dolgozó további szakemberek:
praxisközösségi koordinátor
háziorvosok
nővérek
védőnők
A lakosság mozgósítását segítő dolgozók:
segéd-egészségőrök